Friday, March 6, 2009

John Best (Canadian politician)


















































John Best

John Best (Canadian politician)



Member of the Canadian Parliament

for Dufferin

In office

1909 – 1921
Preceded byJohn Barr
Succeeded byRobert John Woods


Born11 July 1861

Geelong, Australia
Died7 June 1923
NationalityAustralian
Political partyConservative Party (1909-1917)

Unionist Party (1917-1921)

Conservative Party (1921-)
Occupationfarmer
WebsiteParliament of Canada biography

John Best (11 July 1861 in Geelong, Australia – 7 June 1923) was an Australian-born politician in Canada. He was acclaimed to the Canadian House of Commons, after the death of his predecessor John Barr, on 22 December 1909, as a Member of the Conservative Party to represent the riding of Dufferin. He was re-elected in the 1911 election and was re-elected as a Unionist in 1917 then defeated in the 1921 election as a Conservative.











No comments:

Post a Comment